Kupuj szybko bez zakładania konta!  

Instalacje CCTV

Strona główna  »  Artykuły  »  Instalacje CCTV


Monitoring w komunikacji publicznej cz. 2
Bezpieczeństwo mobilne Instalacje CCTV
Środki komunikacji publicznej takie jak autobusy, pociągi są niestety narażone na szereg zagrożeń. Dlatego firma Pacific Western Transportation, od 4 lat wprowadza Instalacje CCTV systemy monitoringu w swoich szkolnych autobusach. W skład systemu wchodzą kamery zewnętrzne, ( które pomagają kierowcy w prowadzeniu pojazdu, a nagrania często są dowodem w wypadku samochodowym ), Instalacje CCTV
Monitoring w komunikacji publicznej cz. 2


Bezpieczeństwo mobilne

Środki komunikacji publicznej takie jak autobusy, pociągi są niestety narażone na szereg zagrożeń. Dlatego firma Pacific Western Transportation, od 4 lat wprowadza systemy monitoringu w swoich szkolnych autobusach. W skład systemu wchodzą kamery zewnętrzne, ( które pomagają kierowcy w prowadzeniu pojazdu, a nagrania często są dowodem w wypadku samochodowym ), oraz kamery wewnętrzne rejestrujące wnętrze pojazdu. System dodatkowo rejestruje prędkość, użycie kierunkowskazów, hamulców itd. Monitoring zmienił również zachowanie studentów, jest z nimi mniej problemów.Instalacje CCTV

Forma Honeywell zaprojektowała monitoring w autobusach szkolnych, jego zadanie polega na rejestrowaniu innych uczestników ruchu. Monitoring ma na celu „wyłapywać" przypadki łamania przepisów drogowych co w połączeniu z szybkim sposobem przesyłania obrazu do policji ( obraz przesyłany na skrzynki elektroniczne ), pozwala na skuteczne karanie takich wykroczeń.Instalacje CCTV

W ostatnim czasie kolej zyskała sprzymierzeńca w postaci monitoringu. Ponad 600 kamer zostało zainstalowanych w pociągach Dockland Ligot Rail w Londynie. Na jeden wagon przypada 6 kamer, z każdej z kamer obraz przesyłany jest w czasie rzeczywistym, w pełnej rozdzielczości. System rejestruje zdarzenia z maksymalnie 10 dni, po tym czasie następuje nadpisanie danych. Obraz przesyłany jest również na odległość, dzięki nadajnikom pracującym z częstotliwością 2,4 Ghz, co pozwala na obserwację z częstotliwością 25 klatek na sekundę.Instalacje CCTV

W San Francisco firma Municipal Rail także korzysta z technologii mobilnej DV-R, która dodatkowo posiada 2 kanały audio. Kanały te, umożliwiają komunikację pomiędzy załogą a pasażerami, czy też samą rejestrację głosów pasażerów. Kiedy wagony wjeżdżają na stacje zapis audio przekazywany jest bezprzewodowo do odbiorników znajdujących się na peronie.

Stróże prawa i inne agencje rządowe również wykorzystują mobilną technologię DV-R. Przykładowo firma Aventura Technologies wyposażyła w sprzęt DV-R Departament Policji w hrabstwie Suffolk. Policyjne samochody posiadają teraz notebooki, dzięki którym możliwe jest przesyłanie obrazów video pomiędzy policyjnymi pojazdami.

Zarejestrowane obrazy są przechowywane lokalnie w policyjnych samochodach, ale mogą być transmitowane do kwater głównych policji i tam magazynowane przez dłuższy okres czasu ( serwery mieszczą nagrania nawet z kilku lat wstecz ). Dzięki tej bezprzewodowej koncepcji wyszukiwania nagrań i monitorowania zdarzeń, załoga radiowozu jest w stanie obejrzeć zdarzenie zanim dotrze na miejsce.

Podobnie firma Advantech z Tajwanu zajęła się wprowadzaniem mobilnych rejestratorów DV-R do agencji rządowych. Samochody jednego z oddziałów policji zostały wyposażone w bezterminowy, w pełni zintegrowany system nadzoru. Ma on pomagać policjantom w gromadzeniu informacji na temat grzywn i podjętych postępowań. Zdarzenia takie jak użycie broni czy spisanie mandatu są przez funkcjonariuszy nagrywane i na końcu zmiany przesyłane do serwera. Tam można w prosty i szybki sposób przeglądać zarejestrowane obrazy, jako kryterium wyszukiwania oznaczając dany mandat czy sporządzoną notatkę.

Mobilne urządzenia DV-R były instalowane także w takich miejscach jak Urząd Pocztowy w Stanach Zjednoczonych. Zamontowane pod sufitem, służą nadzorowi a brak przewodów redukuje problemy z kablami.

Poza ochroną

Nancy Lu, wice-prezes firmy REC Technology zauważa, że mobilne rejestratory DV-R są coraz częściej wykorzystywane nie tylko w branżach ściśle związanych z bezpieczeństwem. Znajdują one zastosowanie w wojsku, branży dostaw, a nawet przy powstawaniu dokumentów o dzikiej przyrodzie.

„Systemy firmy Aventura są stosowane we wszystkim od łodzi przez ciężarówki i taksówki do wozów strażackich" - stwierdza pan Cabasso.

Kelvin Huang z Everfocus Electronics także przychyla się do tych opinii: „Mobilne rejestratory są niesłychanie plastyczne. Nasze produkty nie są w zasadzie postrzegane jako mobilne rejestratory, lecz jako przeznaczone do użycia w samochodzie PC-ety ze specjalnymi funkcjami video. Postanowiliśmy stworzyć specjalną linię produktów X86 odznaczającą się większą elastycznością i kompatybilnością z większością wewnętrznych systemów IT".

Dynamiczna przyszłość

Dokąd zaprowadzą rynek mobilnych rejestratorów DV-R nowe rozwiązania? Aaron Yeh, menadżer Digital Video Solutions (Cyfrowe Rozwiązania Video) firmy Advantech stwierdza, że integracja z modułami 3G to jedna z opcji dla jego firmy. „Skupiamy się na wprowadzaniu otwartych platform dla naszych użytkowników. Chcemy oferować coraz większą integrację z innymi systemami IT".

Co więcej Nancy Lu dodaje, że w niedługim czasie prawo będzie wymagało by taksówki w Stanach Zjednoczonych miały zainstalowane mobilne systemy nadzoru. Nowe projekty tego typu świadczą o tym, że rynek rejestratorów będzie się stale powiększał.

„Rynek mobilnych rejestratorów nie jest tak nasycony jak rynek zwykłych rejestratorów" mówi Cabasso, „Mobilne rejestratory mają przed sobą wiele technicznych wyzwań, jednym z nich może być ich użycie w urzędach publicznych." Cabasso, który widzi rok 2006 jako przełomowy dla produktów mobilnych dodaje, że Aventura zmierza obecnie w kierunku inteligentnych kamer w mobilnych platformach, tak by uczynić nagrywanie rzeczywistych zdarzeń użytecznym do celów sądowych.Zródło: 4safe.pl