Kupuj szybko bez zakładania konta!  

Systemy kontroli dostępu w erze IoT

Strona główna  »  Artykuły  »  Systemy kontroli dostępu w erze IoT


Systemy kontroli dostępu w erze IoT

Systemy kontroli dostępu są co raz powszechniej wykorzystywane do zabezpieczenia firm, budynków mieszkalnych, placówek państwowych, domów jednorodzinnych itd. Dzięki wysokiej skuteczności działania, a także szerokim możliwościom integracji i rozbudowy stały się jednym z podstawowych systemów do prewencji, a także kontroli czasu pracy. Dzięki upowszechnieniu się technologii sieciowych i wkroczeniu w erę IoT, urządzenia kontroli dostępu pozwalają nie tylko chronić daną strefę przed nieautoryzowanym przejściem, ale także pozyskiwać i gromadzić niezliczone ilości danych, które mogą zostać wykorzystane do przyszłej analizy, m.in. zachowania ludzi, przemieszczania się pracowników po budynku, a także ilości przepracowanych godzin. W tym artykule postanowiliśmy przygotować kilka informacji na temat możliwości nowoczesnych systemów kontroli dostępu.

Kontrola dostępu w erze IoT


Internet of Things jest dzisiaj powszechnie spotykanym terminem nie tylko w dziedzinie systemów zabezpieczeń. Dzięki możliwościom podłączenia wszelkich urządzeń do sieci administratorzy mogą gromadzić wszelkie dane na temat zdarzeń, sytuacji alarmowych, wykorzystania transponderów, prób uzyskania dostępu, a także przepracowanych godzin. Ponadto wszelkie urządzenia systemowe mogą ze sobą współpracować, co stwarza możliwość do budowy jednego skalowalnego systemu zabezpieczeń. Całość może być zarządzana z poziomu centrum monitorowania, a także urządzeń mobilnych. Atutem tego rozwiązania jest możliwość skonfigurowania profili dla setek użytkowników jednocześnie.


IoT i Big Data są powszechnie wykorzystywane w nowoczesnych systemach kontroli dostępuW przypadku dużych systemów kontroli dostępu dużym wyzwaniem było stworzenie różnych uprawnień dla wielu osób jednocześnie. Należy pamiętać, że pracownicy przychodzą do firmy w różnych godzinach i poruszają się po różnych poziomach budynku. Za pomocą IoT system kontroli dostępu może zostać dostosowany do tego typu warunków. Administratorzy systemu mogą w prosty sposób dostosować uprawnienia dla każdej osoby, dodatkowo poprzez wykorzystanie transpondera uzyskamy dostęp do wszelkich informacji na temat przemieszczania się osób, wejścia do firmy (rozpoczęcie pracy) oraz opuszczenia budynku (zakończenie pracy). Taki system pozwala lepiej kontrolować personel, dzięki czemu nasi pracownicy są bardziej wydajnie, co bezpośrednio przekłada się na maksymalizację przychodów. 


Swoboda uwierzytelniania 


System kontroli dostępu może być również wykorzystany do uwierzytelniania użytkowników na parkingach samochodowych. W tym celu może bez trudu wykorzystać czytniki dalekiego zasięgu, które pozwalają na odczyt transpondera z odległości nawet 1 metra. Alternatywą dla tego typu instalacji może być system identyfikacji tablic rejestracyjnych, który pozwala zautomatyzować proces uwierzytelniania użytkownika, a także uiścić opłatę za parkowanie. 


Systemy kontroli dostępu znacznie ułatwiają pracę wartowników i służb ochroniarskich. Poprzez wykorzystanie mobilnych transponderów oraz punktów kontrolnych, ścieżki patrolowe będą rejestrowane i archiwizowane. Dodatkowym atutem systemu jest możliwość stworzenia etykiet w postaci nazwy miejsc lub obszarów, które ułatwią analizę zdarzeń w przyszłości.